To zjawisko niezwykle powszechne. Problem polega na odczuwaniu lęku przed byciem ocenianym przez innych, co ludzie o chorym myślą, jak go postrzegają.
Osoby cierpiące na fobię społeczną są bardzo krytyczni wobec siebie i mają wrażenie, że wszyscy odbierają je tak samo źle.
Symptomy fobii społecznej:
- suchość w ustach,
- rumienienie się,
- uczucie bycia chorym,
- jąkanie się, drżenie głosu,
- przyspieszone bicie serca,
- biegunka,
- problem z oddawaniem moczu w publicznej toalecie,
- pocenie się,
- drżenie ciała
Symptomy te mogą spowodować atak paniki. Lęk społeczny zazwyczaj występuje w połączeniu z innymi lękami, ciągłym niepokojem, nerwicą.
Lęk społeczny (fobia społeczna) objawia się w wystąpieniach przed ludźmi, sytuacjach publicznych jak np.: samotne wyjście wieczorem na spacer, pójście do sklepu, kościoła, wyjście do pracy, uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich. Wszystkie te problemy są potężnym utrudnieniem w kontaktach międzyludzkich i w normalnym życiu.
Ludzie z fobią społeczną, często planują różne czynności tak, aby unikać sytuacji kiedy mogą nastąpić wzajemne społeczne oddziaływania. Są to sytuacje typu: unikanie występów publicznych, referatów, unikanie telefonów, unikanie przedstawiania się, unikanie rozmów z obcymi ludźmi, robienie wszystkiego aby nie być w centrum zainteresowania.
Często osoby cierpiące na fobię społeczną są niepewne swoich zachowań i mają niską samoocenę. Zazwyczaj jest duża niechęć do bycia przedstawionym innym ludziom, często strach przed jedzeniem w obecności innych. Niekiedy wydarzenia postrzegane jako przyjemne, np.: pójście do restauracji, kina, imprezę(!) , są męczarnią dla ludzi cierpiących na tego rodzaju lęk.
Fobia społeczna może manifestować się poprzez unikanie sytuacji, które oznaczają zetknięcie z kolegami z pracy czy też osobami postrzeganymi jako autorytet. To może dramatycznie wpłynąć na wyniki w pracy i powodować nieustający stres. Z upływem czasu stan ciągłego lęku może doprowadzić do ciężkiej depresji. Czasami cierpiący tak bardzo unika miejsc publicznych, że pojawia się agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią). Niektórzy ludzie z fobią społeczną pomagają sobie, pijąc alkohol, biorąc narkotyki, co często kończy się uzależnieniem i jest przyczyną coraz to bardziej złożonych problemów.
Dlatego warto zgłosić się do specjalisty i zacząć leczenie, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki lęku.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz